Tinnitus

Základní informace

Pískání v uchu se odborně označuje jako tinnitus. Jde o poměrně těžko popsatelný pocit nepříjemného zvuku, který postižený člověk slyší. Někteří lidé jej označují jako pískavý, zvonivý, bzučivý, či jiný sluchový vjem, který je popisován jako rušivý a nepříjemný. Příznak spadá do působnosti lékařů ORL (ušní-nosní-krční) a neurologů.

Image
Příčiny

1. Poruchy převodu zvuku do vnitřního ucha

Tinnitus může doprovázet infekční onemocnění ucha (zánět zevního zvukovodu, zánět středního ucha), ucpání zvukovodu mazem a vystavení ucha velmi hlasitým zvukům.

2. Poruchy nervového vedení z vnitřního ucha do mozku

Tinnitus může být důsledkem narušení vedení nervových vzruchů při neurinomu akustiku a u Meniérovy nemoci. Nervové vedení může být poškozeno i v důsledku použití některých léků. Léky poškozující sluchový nerv se označují jako ototoxické (například některá antibiotika). Ototoxický efekt může mít i otrava rtutí a olovem.

3. Neurologické příčiny

Tinnitus se může objevit v souvislosti s poškozením mozku úrazem nebo dalšími chorobami (mozkové nádory, mozkové mrtvice, roztroušená skleróza a mnohé další).

4. Systémové příčiny

Tinnitus byl popisován například u poruch funkce štítné žlázy (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy) a u nedostatku vitaminu B12.

5. Psychiatrické příčiny

Dlouhodobé pocity pískání v uchu mohou být i ryze psychiatrické jakožto součást různých psychiatrických jednotek (depresivní syndromy, psychózy, úzkostné poruchy, apod.). Léčba pak může spočívat v podávání antidepresiv, nebo antipsychotik dle konkrétní vyvolávající choroby.

6. Cévní příčiny

Pískání, či šumění v uchu může být důsledkem narušeného proudění krve v cévách blízkých vnitřnímu uchu. Tinnitus byl pozorován u aneuryzmat (vakovitých rozšíření) vnitřních krkavic a u lokálního zúžení krkavic procesem aterosklerózy. Vzácně může tinnitus souviset s tzv. vaskulitidami, což jsou imunitně podmíněné záněty krevních cév.

7. Neznámé příčiny

Ač tento důvod uvádím jako poslední, není nejméně častý. Příčina tinnitu mnohdy zůstane nevyjasněná a to výrazně snižuje šanci na úspěšné vyléčení.

Diagnostika

Pacient s tinnitem může být vyšetřen lékařem ORL a neurologem. Kromě standardního fyzikálního vyšetření se většinou provádí audiometrie a případně CT či magnetická rezonance mozku. Případná další vyšetření souvisí s nálezem výše zmíněných vyšetřovacích metod.

Západní medicína

Západní léčba ušních šelestů spočívá v léčbě ušního či celkového onemocnění. Pro symptomatickou úlevu se podávají látky zlepšující prokrvení (vasodilatační léky, gingko biloba), vitaminy a sedativa. Je doporučeno vyhýbat se hlasitým vjemům, kofeinu, nikotinu a soli. V některých případech způsobuje pacientům veliké psychické obtíže, a je doporučeno absolvovat pohovor s psychologem, zřídka je doporučena i pomoc psychiatra.

Někdy se šelesty potlačují zevním generátorem šumu (tinnitus masker), který vysílá speciálně vyladěné zvuky mající překrýt či vymazat rušivě vnímaný zvuk. Lze jej nosit jako sluchadlo.

Dále se také doporučuje tzv. TRT terapie, při které se pacienti učí rušivé tóny vědomě "přehlížet" (nevnímat). Tyto metody jsou čistě symptomatické, zaměřené na potlačení symptomu tinnitu. Ve svém důsledku však neumožňují opravdové uzdravení.

Homeopatická léčba

S ohledem na povahu problémů a příčiny není vhodná akutní homeopatická léčba.

Tinnitus je nutné řešit léčbou sestavenou na základě homeopatické konzultace.

Homeopatická léčba se sestavuje na základě homeopatické konzultace. Léčba je zaměřena na hlavní problém a také celostně. Léčba řeší příčiny a po nějaké době problém vymizí.
Problém nelze řešit bez konzultace.

Homeopatické poradny

K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.

Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.

+420 777 300 711
reference

© 2017 Ing. Bc. Michael Gyepes, RHom. Kontakt