Plané neštovice jsou velmi rozšířené infekční onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií, nejčastěji jím však onemocní děti do 10 let. Nemoc nebývá nebezpečná, jisté riziko představuje u dospělých lidí (těžší průběh) a u těhotných žen (riziko poškození plodu).
Plané neštovoce nemají nic společného s tzv. pravými neštovicemi (latinsky variola).
Příčinou planých neštovic je virus varicella-zoster. Tento virus se velice dobře šíří v dětských kolektivech kapénkovou cestou, tj. je nemocným vykašláván do okolí a dostává se do těla dosud zdravých lidí.
Oproti tomu pravé neštovice byly způsobené virem varioly, který se také šíří kapénkovou cestou. Nemoc byla extrémně nebezpečná a umíralo se na ni ve velkém měřítku.
Od nákazy virem po první projevy onemocnění to trvá asi 14 dnů. Nemoc klasicky začíná jako vyrážka spojená s horečnatým onemocněním. Na kůži se vytváří drobné a silně svědivé pupínky. Na povrchu pupínků se často tvoří četné puchýřky naplněné světlou tekutinou, či hnisem. Objevují se typicky na obličeji a trupu, méně na horních a dolních končetinách, vzácné nejsou projevy ve vlasech a na sliznici v ústech. V rámci hojení mohou na kůži vznikat strupy, které se postupně samovolně odloučí.
U těhotných žen může dojít k poškození plodu. Ohrožené jsou zejména plody před 28. týdnem těhotenství. U všech lidí pak mohou plané neštovice probíhat v těžší formě, která je spojená s vysokými horečkami a rozsáhlou vyrážkou, která se může hojit jizvami.
Virus varicelly i po skončení nemoci zůstane v těle člověka a zaleze do nervových ganglií, což jsou shluky neuronů v okolí páteře. Odtamtud může virus během života kdykoliv vylézt a znovu způsobit infekci. V takovém případě ovšem nevznikají znovu plané neštovice, ale pásový opar.
Léčba je v podstatě jednoduchá. Dítě zůstane v klidu doma a nejde do školy. Na vyrážku se dá aplikovat bílý tekutý pudr a při svědění antihistaminika (léky proti svědění) v kapkách, či v tabletové formě. U těžkých stavů se dají podat antivirotika účinkující proti vyvolávajícím virům. Plané neštovice rozhodně jsou důvodem k návštěvě dětského lékaře, který zhodnotí jejich průběh a podle toho rozhodne o léčbě.
Při prvním výskytu či projevu podejte 3x po jedné kuličce Rhus toxicodendron (zkráceně Rhustox), potence 5ch nebo 9ch. Mezi dávkami udělejte odstup 2 hodiny a více. Podání homeopatika můžete rozložit do celého dne, například ráno, v poledne a večer.
Sledujte projev planých neštovic. Po užití homeopatika obvykle dochází k reakcím, a to k rychlejšímu výsevu nebo k zasychání.
Další den zhodnoťte stav,. Pokud došlo k reakcím, podejte 2x.
Další den opět zhodnoťte stav a pokud zase došlo k reakcím, podejte 1x.
Další dny podávejte každý den po jedné kuličce, dokud dochází k výsevu či zasychání.
Aby na kůži nezůstali jizvy, po ukončení užívání Rhus toxicodendronu podejte 3x po jedné kuličce Sulphur, potence 5ch nebo 9ch. Mezi dávkami udělejte odstup 2 hodiny a více. Podání homeopatika můžete rozložit do celého dne, například ráno, v poledne a večer.
Další den podejte 2x a další den 1x, vždy po jedné kuličce.
Dále můžete podávat obden po jedné kuličce do úplného zahojení kůže.
Tento návod vychází z historické zkušenosti, kdy uvedená homeopatika v minulosti nejčastěji pomohla řešit plané neštovice. Tento způsob nezohledňuje celkový a akutní stav léčené osoby.
Pokud by léčba nebyla úspěšná, je nutné si domluvit homeopatickou konzultaci.
Homeopatická konzultace je vhodná i z důvodu přesného sestavení léčby.
K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.
Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.