Ječné zrno (odborně latinky hordeolum) je poměrně častým problémem. Není nebezpečné, ale obvykle způsobuje nemocnému řadu obtíží.
Podstatou problému je ucpání mazové žlázky nebo potních žlázek v oblasti očního víčka. Dojde ke vzniku zánětu, následně pak může dojít k infekci ložiska bakteriemi. Riziko se zvyšuje při častém mnutí očí a při nedodržování hygieny (nemytí rukou, sdílení ručníků apod.). Větší riziko vzniku infekce mají i pacienti s oslabenou imunitou (např. nemocní s cukrovkou).
Ječné zrno vypadá jako zarudlý hrbolek (bulka), který se nachází na zevní straně víčka, někdy ovšem vzniká na jeho vnitřní straně a je viditelné až při přetočení víčka. Ječné zrno obsahuje zánětlivou tekutinu a někdy hnis. Víčko postižené ječným zrnem může být oteklé a zarudlé, příslušné oko může bolet. Mrkání bývá nepříjemné, oko slzí a svědí. Větší ječná zrna, která tlačí na tkáně oka mohou dokonce lehce narušit vidění.
Ječné zrno je viditelné pouhým pohledem, diagnózu může učinit prakticky jakýkoliv lékař, osobou nejpovolanější je samozřejmě oční lékař (oftalmolog).
Ječné zrno většinou samo praskne, jeho obsah vyteče a pak se tkáň zhojí. Pokud k tomu nedojde a ječné zrno nemocného obtěžuje, je ideálním řešením návštěva očního lékaře, který zrno opatrně nařízne sterilním nástrojem a umožní tak odtok hnisu. K rychlejšímu vyhojení infekčních komplikací se používají v západní medicíně různé antibiotické masti.
Při prvním výskytu či projevu podejte 3x po jedné kuličce Staphysagria, potence 5ch nebo 9ch. Mezi dávkami udělejte odstup 2 hodiny a více. Podání homeopatika můžete rozložit do celého dne, například ráno, v poledne a večer.
Druhý den podejte stejným způsobem 2x po jedné kuličce a další den 1x.
Následně zhodnoťte stav, zda dochází ke změnám.
Změny mohou mít povahu zlepšujícího se stavu, ale i zhoršujícího.
Dochází-li ke změnám, další dny podávejte každý den po jedné kuličce po dobu dvou týdnů.
Pokud začínáte s léčbou později nebo po užití Staphysagria nedochází ke změnám, podejte 3x po jedné kuličce Silicea, potence 5ch nebo 9ch. Mezi dávkami udělejte odstup 2 hodiny a více. Podání homeopatika můžete rozložit do celého dne, například ráno, v poledne a večer.
Druhý den podejte stejným způsobem 2x po jedné kuličce a další den 1x.
Následně zhodnoťte stav, zda dochází ke změnám.
Změny mohou mít povahu zlepšujícího se stavu, ale i zhoršujícího.
Dochází-li ke změnám, další dny podávejte každý den po jedné kuličce po dobu dvou týdnů.
Tento návod vychází z historické zkušenosti, kdy uvedená homeopatika v minulosti nejčastěji pomohla řešit problém. Tento způsob nezohledňuje celkový a akutní stav léčené osoby.
Pokud by léčba nebyla úspěšná, je nutné si domluvit homeopatickou konzultaci.
Homeopatická konzultace je vhodná i z důvodu přesného sestavení léčby.
Pokud se problém opakuje nebo trvá delší dobu, pak není vhodná akutní homeopatické léčba a je nutné si domluvit homeopatickou konzultaci.
Homeopatická léčba se sestavuje na základě homeopatické konzultace. Léčba je zaměřena na hlavní problém a také celostně. Léčba řeší příčiny a po nějaké době problém vymizí.
Problém nelze řešit bez konzultace.
K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.
Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.