Ganglion je poměrně častý problém, který v západní medicíně obvykle řeší spíše chirurgické obory. Ganglion není nebezpečný, ale je někdy dost protivný pro obtíže, které způsobuje, a pro jeho tendenci se i po úspěšné léčbě znovu navracet.
Ganglion si můžeme představit jako ohraničený váček vyplněný rosolovitou polotekutou hmotou, která se vyskytuje v místě šlach a kloubů. Vzniká zřejmě na základě chronického přetěžování a namáhání šlach, riziko zvyšují úrazy a místní infekce.
Ganglion vypadá jako boule v podkoží, na pohmat bývá spíše tužší. Typický výskyt je na končetinách, například na zápěstí nebo na lýtku. Ganglion může při pohybech postiženého místa tlačit a bolet.
Diagnózu většinou stanovuje ortoped nebo chirurg na základě zjištění pacientových obtíží a fyzikálním vyšetřením. Pokud panuje diagnostická nejistota, je možné provést například ultrazvuk, aby mohl být ganglion odlišen například od zvětšené uzliny.
Většinou se doporučuje ulevit kloubům a svalům v místě ganglia, v mnoha případech to vede k jeho postupnému zmenšování a vymizení. Do ganglia lze bodnout jehlou a jeho rosolovitý obsah odsát. To sice vede k úlevě od potíží, ale vyprázdněný ganglion má opět po čase tendenci se znovu naplnit. Pokud k tomu dochází, je možné provést menší chirurgický zákrok s cílem ganglion zcela odstranit.
Při prvním výskytu či projevu podejte 3x po jedné kuličce Ruta graveolens, potence 5ch nebo 9ch. Mezi dávkami udělejte odstup 2 hodiny a více. Podání homeopatika můžete rozložit do celého dne, například ráno, v poledne a večer.
Druhý den podejte stejným způsobem 2x po jedné kuličce a další den 1x.
Následně zhodnoťte stav, zda dochází ke změnám.
Změny mohou mít povahu zlepšujícího se stavu, ale i zhoršujícího.
Dochází-li ke změnám, další dny podávejte každý den po jedné kuličce po dobu maximálně týdne.
Tento návod vychází z historické zkušenosti, kdy uvedená homeopatika v minulosti nejčastěji pomohla řešit problém. Tento způsob nezohledňuje celkový a akutní stav léčené osoby.
Pokud by léčba nebyla úspěšná, je nutné si domluvit homeopatickou konzultaci.
Homeopatická konzultace je vhodná i z důvodu přesného sestavení léčby.
Pokud se problém opakuje nebo trvá delší dobu, pak není vhodná akutní homeopatické léčba a je nutné si domluvit homeopatickou konzultaci.
Homeopatická léčba se sestavuje na základě homeopatické konzultace. Léčba je zaměřena na hlavní problém a také celostně. Léčba řeší příčiny a po nějaké době problém vymizí.
Problém nelze řešit bez konzultace.
K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.
Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.