Akné

Homeopatie

Image
Klasická homeopatie

Klasická homeopatie užívá k řešení klíčové léky:

Aurum metalicum, Calcarea silicea, Calcarea sulphurica, Carbo animalis, Carbo vegetabilis, Carboneum sulphuratum, Causticum, Dulcamara, Acidum fluoratum, Kalium arsenicosum, Kalium bromatum, Nux vomica, Phosphorus, Rhododendron chrysanthum, Sarsapallira officinalis, Sepia, SIlicea, Syphilinum, Teucrium marum verum, Zincum

Postklasická homeopatie

Postklasická homeopatie řeší příčiny problémů a pomocí několika sérií homeopatik je možné dosáhnout úplného vyléčení.
Homeopatickou léčbu je nutné sestavit na základě pohovoru v homeopatické poradně.

Zhoršující a zlepšující faktory

Zhoršuje

- kravské mléko
- mléčné výrobky
- tučné mléčné výrobky
- potraviny podporující zánět - drůbež, červené maso, máslo, sádlo, uzeniny, vnitřnosti, ….
- rafinované cukry

Zlepšuje

- potraviny s protizánětlivým účinkem - syrová zelenina a ovoce (rybíz, maliny, jahody, třešně, brusinky, borůvky, ostružiny, kustovnice čínská - GOJI, hrušky, granátové jablko, mrkve, červená řepa, hrášek, borkolice, zelí,…), ořechy, olejnatá semena (lněná, sezamová, dýňová, slunečnicová)
- potraviny s vysokým obsahem karotenoidů


Podpora léčby

- probiotika
- zinek - podporuje imunitu a hojení kůže (pozor, vyšší dávky imunitu oslabují)
- vitamín E - podporuje imunitu a hojení kůže
- vitamín C - podporuje imunitu a hojení kůže
- bera-karoten - podporuje imunitu, integritu sliznic a hojení kůže
- chrom
- lisovaný lněný olej 2 lžičky denně do jídla

Může pomoci

- vtírání kapky oleje z čajovníku australského (tea tree) do ložiska
- vtírání kapky jablečného octu do ložiska
- gel aloe vera

Bylinky

Image
Bylinky

Smíchejte 1 lžičku muškátového ořechu s 1 čajovou lžičkou kvalitního medu, pak natřít a nechat 20 minut působit. Opakovat 2x až 3x denně.

TCM

Image

Akné je časté zánětlivé onemocnění kůže a to konkrétně mazových žláz. Objevuje se ve formě komedomů (uhrů s černou hlavičkou), pupínků, puchýřků a zatvrdlých uzlíků. V Číně se akné někdy nazývá "Nemoc bílých trnů", neboť vzhled kůže připomíná od trnů popíchanou kůži s vytékající bílou tekutinou z puchýřků.

1. Horko v plicích …

1. Horko v plicích FEI RE - kombinace horka v plicích, které vede spolu s vnějším větrem k horkému větru s horkým toxinem FENG/RE + RE DU

PŘÍZNAKY
Typický je rychlý nástup a rozesetí uhrů s bílou či černou hlavičkou, červené papulky a pustuly, hlavně na bradě, na čele a kolem nosu. Nejvíce se objevuje v pubertě.

JAZYK
Červený na špičce s tenkým bílým či žlutým povlakem

PULS
Plovoucí a napjatý FU XIAN

2. Horko v žaludku a tlustém střevě …

2. Horko v žaludku a tlustém střevě s horkým toxinem WEI/DA CHANG RE + RE DU

PŘÍZNAKY
Podobný předchozímu stavu, ale mnohem těžší průběh. Uhry jsou kolem úst, na tvářích, hrudníku a na horních zádech, kůže je mastná, olejovitá, typický je i zhoršení po sladkých, smažených a těžkých tučných jídlech, obzvláště u mladých lidí. Všeobecné příznaky dále jsou nepravidelné jídlo, pálení žáhy, zácpa či měkká stolice, nadýmání po jídle.

JAZYK
Červený s lepkavým žlutým povlakem

PULS
Plný a klouzavý SHI HUA

3. Horko v krvi se stagnacÍ …

3. Horko v krvi se stagnací vede k nerovnováze koncepčních drah RE XUE + YU XUE + CHONG/REN MAI

PŘÍZNAKY
Hlavně ženy ve středním věku z emocí či po vysazení hormonální antikoncepce. Papulky a zatvrdlé uzlíky jsou kolem nosu a úst a na lících či mezi obočím, obvykle se zhoršují před menses nebo při ovulaci, přítomen i PMS syndrom či bolestivá menstruace.

JAZYK
Červený, obzvláště na špičce, event. i nafialovělý

PULS
Napjatý a mírně rychlý XIAN SHUO

4. Stagnace hlenu s blokádou krve …


4. Stagnace hlenu s blokádou krve TAN + YU XUE

PŘÍZNAKY
Dlouhotrvající akné, které je hluboké, bolestivé a zanícené a kde se míchají cysty a zatvrdlé uzlíky, které se jizví keloidně (zduřelé a lesklé jizvy), tvrdohlavé úporné akné s mastnou olejovitou kůží.

JAZYK
Žlutý mastný povlak

PULS
Klouzavý HUA

5. Vlhké horko + blokáda krve + horký toxin …

5. Vlhké horko + blokáda krve + horký toxin SHI/RE + YU XUE + RE DU

PŘÍZNAKY
Hluboké bolestivé zanícené uzlíky, hnisem naplněné cysty, tvorba dolíčků a jizev

JAZYK
Červený se žlutým povlakem

PULS
Plný SHI rychlý SHUO

Psychosomatika

Image
Louise L. Hay

Možná příčina:
Odmítání sebe sama. Štítivost vůči sobě.

Medicínský pohled

Image

Akné patří mezi časté kožní onemocnění, které se vyskytuje nejvíce u mladých lidí v období dospívání. Některé formy nemoci mohou být poměrně těžké a mohou svému nositeli zanechat doživotní následky v podobě nehezkých jizev.

Příčiny

Existuje více faktorů, jejichž vzájemné působení vede ke vzniku nemoci. Základní roli ve vzniku akné hrají některé bakterie způsobující kožní záněty, jsou to například některé stafylokoky a bakterie známá jako propionibacterium acnes Velký vliv mají pohlavní hormony, a proto se akné objevuje v období dospívání, kdy se koncentrace pohlavních hormonů v organizmu začne zvyšovat. Ke zhoršení akné dochází při dlouhodobém stresu a při nesprávné výživě (předpokládá se nepříznivý vliv sladkostí, například čokolády, a mléka). Určitou zodpovědnost za akné mají zřejmě i geny, podle všeho jsou někteří lidé k jeho vzniku vrozeně náchylnější. Zhoršená kvalita kůže včetně vzniku akné se může objevit u hormonálních poruch jako je Cushingův syndrom a virilizace u ženy účinkem mužských pohlavních hormonů.

Projevy

Při akné dochází k nadměrné produkci mazu v mazových žlázkách. Ty se nejvíce nachází v obličeji a na trupu. Dochází k jejich ucpávání a následuje bakteriální infekce. Počáteční fáze nejsou viditelné, pokročilejší vnímáme jako černé tečky a pupínky s hnisavým obsahem, které se mohou pokrývat drobnými stroupky. Rozsáhlá ložiska hnisavých kožních infekcí v terénu akné se mohou obtížně hojit a zanechají na kůži jizvy.

Diagnostika

Akné prakticky pozná každý člověk na první pohled. Z lékařů se problematikou akné zabývají nejčastěji kožní lékaři, kteří určí jeho tíži a podle toho doporučí příslušnou léčbu.

Léčba

Doporučují se zejména režimová opatření. K nim patří zdravá výživa, zejména omezení sladkostí a čokolády. V jarních a letních měsících je vhodné rozumné opalování, které také zlepšuje kvalitu kůže. Svůj význam má i hygiena – pravidelné mytí a péče o postižená místa. Již vytvořená viditelná ložiska lze vymáčknout, ovšem vždy přes čistou látku, aby nedošlo k dalšímu infikování nemocné kůže bakteriemi z rukou. U těžších forem se podávají různé léky. Základem léčby jsou antibiotika, většinou se podávají ve formě kožních roztoků a mastí (např. Dalacin, Zineryt a Eryfluid). Dalšími léky jsou retinoidy (sloučeniny odvozené od vitaminu A), které zlepšují kvalitu kůže. U dívek ke zlepšení akné dochází po nasazení některých forem hormonální antikoncepce.

Zdroj: www.stefajir.cz


© 2017 Ing. Bc. Michael Gyepes, RHom. Kontakt